Mit nem ehet a kutya? Veszélyes ételek listája, amelyet érdemes elkerülni
Szeretné, ha négylábú barátja 🐕 minél tovább Önnel maradna, és mindig boldog és egészséges lenne? Ne feledje, hogy nemcsak a mozgást nyújtó közös kalandjaira kell figyelnie, hanem az étrendjére is! 🦴
…Vagy éppen arra, ami az asztalról lepotyog, hiszen néhány kutya igazi porszívóként funkcionál! 🤭 Különösen kockázatos pillanatokat élhetünk át, amikor vendégeket hívunk, ünneplünk, vagy baráti összejövetelt tartunk. Ilyenkor nehéz ellenállni kedvence könyörgő pillantásainak 👀, amely minden falatért könyörög.
Azonban sok, elsőre ártalmatlannak tűnő étel rejt veszélyt, némelyik kedvence egészségét veszélyeztetheti. Tehát, mit nem ehet a kutya? ❌
Mi a 3 legveszélyesebb étel?
Vannak olyan ételek, amelyeket valószínűleg rendszeresen fogyaszt otthon, és nem is gondolja, hogy kockázatot jelenthetnek. De mik ezek?
🍫 Csokoládé
A csokoládé teobromint tartalmaz, amely veszélyes a kutyák számára. A kutya anyagcseréje lassabban dolgozza fel a teobromint, mint az emberé, ezért akár már kis mennyiségű csokoládé elfogyasztásának is kutyamérgezés lehet a vége.
Sütit evett a kutya? Nem feltétlenül kell csokoládénak lennie, minden, ami csokibevonattal, töltelékkel vagy díszítéssel rendelkezik, veszélyes lehet egy kutyára, legyen szó az Oreo sütiről, az asztalon felejtett Kinder tojásról vagy egy frissen sült mézeskalácsról csokoládé bevonattal.
A kutya csokit evett? Mennyi csokoládé veszélyes egy kutyára?
Az, hogy mennyi csokit ehet a kutya, anélkül, hogy ne legyen számára ártalmas, a kutya méretétől és súlyától függ. Kisebb fajtáknál 8 kg-ig már 22 g csokoládé is elegendő, és fennáll a kutyamérgezés veszélye.
➡️ ☝ Ez mindössze 2 kocka csokoládénak felel meg.
➡️ ☝ Ez mindössze 2 kocka csokoládénak felel meg.
Csokoládémérgezés kutya esetében
A teobromin hatással lehet a kutya szívverésére és idegrendszerére, ami szélsőséges esetekben szívelégtelenséghez vagy más egészségügyi szövődményekhez vezethet. A teobromin kiszáradást és túlzott szomjúságot okozhat, és az alábbi tüneteket okozhatja:
- Hányás
- Hasmenés
- Túlzott szomjúság
- Idegingerlés
- Izomremegés
- Zavartság vagy izgalom
- Görcsök
Mit tehet, ha a kutya csokit evett?
Használhat egy gyors segítőt, aki megmondja, mennyire veszélyes az adag a kutyája számára. Próbálja ki a csokoládémérgezés kalkulátort, hogy megtudja, mit kell tennie.
🍇 Szőlő és mazsola
Szőlő a kutyának? Nem túl jó ötlet! A szőlő és a mazsola veseelégtelenséget okozhat kedvencének. Még néhány szem szőlő is kutyamérgezést idézhet elő. A pontos oka annak, hogy a szőlőben és mazsolában található anyag miért mérgező a kutyák számára, nem teljesen világos. A szőlőbor vagy szőlő fogyasztása kutyáknál számos egészségügyi problémát okozhat.
Mekkora mennyiségű szőlőt ehet a kutya biztonsággal?
Egyes kutyák nem tapasztalnak káros tüneteket szőlő vagy mazsola elfogyasztása után. A szőlő és a mazsola toxicitása a kutyákban nem egységes az összes egyed vagy fajta esetében. Vannak olyan kutyák, amelyek nyilvánvaló mellékhatások nélkül is megeszik a szőlőt, mások azonban súlyos mérgezést kaphatnak – teszi hozzá Nikola Lagová állatorvos.
Mik a szőlő- és mazsolamérgezés tünetei kutyáknál?
A nagyiék vigyáztak rá a kertes házban és szőlőt evett a kutya? 😱 Esetleg egy otthoni parti alkalmával véletlenül mazsolát evett a kutya? Nézze meg szőlő- és mazsolamérgezés tüneteit:
- Hányás
- Hasmenés
- Letargia
- Légzési nehézség
- Túlzott szomjúság
Mennyi szőlőt ehet a kutya, amíg nem lesz baja?
Egyes kutyák nem tapasztalnak káros tüneteket szőlő vagy mazsola elfogyasztása után. A szőlő és a mazsola toxicitása a kutyákban nem egységes az összes egyed vagy fajta esetében. Vannak olyan kutyák, amelyek nyilvánvaló mellékhatások nélkül is megeszik a szőlőt, mások azonban súlyos mérgezést kaphatnak – teszi hozzá Nikola Lagová állatorvos.
MVDr. Nikola Lagová
Állatorvos
„Találkoztam olyan esetekkel, amikor egy apró chihuahua rendszeresen evett szőlőt egy szőlőültetvényről, és semmi baja nem volt tőle. Azonban tanúja voltam egy németjuhász esetének is, aki majszolgatott egy földre esett szemből és a veséje tönkrement."
🍚 Édesítőszer kutya szempontból
A xilit kutyáknak például gyakran használatos édesítőszerként. Egyes gyümölcsökben és zöldségekben természetesen előfordul. A xilit általában megtalálható cukormentes rágógumikban, fogkrémekben, gyógyszerekben, „cukormentes” édességekben vagy cukorbetegek számára készült élelmiszerekben.
A xilit az inzulinszint megugrását idézheti elő a kutya szervezetében. Ez hipoglikémiához vezethet, ami veszélyesen alacsony vércukorszintet jelent és a kutya összeesését okozhatja. A túlzott mennyiségű xilit májkárosodást okozhat a kutyáknál. Tehát a xilit mérgezés kutya oldalról valós veszély!
Xilit mérgezés kutya esetében: Mekkora mennyiségű xilit veszélyes egy kutyára?
Az állatorvosi portál szerint a kutyák hipoglikémiája már 75-100 mg/kg-os xilit dózisnál is megnyilvánul. Az 500 mg/kg-nál nagyobb dózis már súlyos májkárosodással jár.
Mik a xilitmérgezés tünetei kutyáknál?
- Hányás
- Remegő
- Gyengeség
- Összeomlás
- Akut májelégtelenség
Gyors állatorvosi ellátással és glikémiás korrekcióval nő a gyógyulás esélye, ám ez sajnos nem mondható el a májelégtelenség tüneteiről. A prognózis bizonytalan.
Egyéb veszélyes élelmiszerek
Milyen ételekkel ne jutalmazza meg kutyáját?
🧅 Hagyma kutyáknak, és persze fokhagyma
Mindkét élelmiszer olyan anyagokat tartalmaz, amelyek károsíthatják a vörösvértesteket, lenyelés esetén vérszegénységhez vezethet. Kerülje az olyan kutyaeledeleket, amelyek bármilyen típusú hagymát tartalmaznak.
Tudta, hogy?...
A japán kutyafajták (Akita, Shiba) érzékenyebbek a vörösvértestek oxidatív károsodására, mint más fajták. Az állatorvos azonban felhívja a figyelmet, hogy ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy más fajták ellenállnak a fokhagymának és a hagymának.
🥜 Vajon dióféléket és diót ehet a kutya? Vagy mogyorót ehet a kutya?
Bizonyos típusú diófélék, különösen a makadámdió, mogyoró és a kesudió, mérgezést okozhatnak a kutyáknak, gyengeséget, hányást és egyéb problémákat okozva. Kutyáknál, mint egyetlen állatfajnál, még nagyon kis mennyiségű (0,7 g/kg) makadámdió elfogyasztása után is megerősítették a mérgezést.
🥑 Az avokádó kutya szemszögből
Az avokádó perzint tartalmaz, amely mérgező lehet a kutyák számára, és emésztési problémákat okozhat. Bár az avokádómérgezést főként madarakhoz kötik, az SM Gwaltney-Brant, UOI kutyák avokádómérgezéséről is beszámoltak, ezért nem ajánlott megosztani az avokádós kenyeret kedvencével.
🦴 Főtt csontok
Nem kell félnie attól, hogy kutyájának nyers adjon rágcsálnivalónak, de a főtteket mindenáron kerülje. A megfőtt csontok nagyon könnyen felhasadhatnak, és nagy mennyiségben székrekedést, vagy ami még rosszabb, bélperforációt okozhatnak, ami végzetes is lehet.
Séta közben is legyen óvatos!
A kutyák bármit ki tudnak szagolni, és nem csak a hétköznapi ételek okozhatnak nemvárt meglepetést. Még a napi séták során is figyelnie kell arra, hogy mi kerül a kutyája orra alá. Mire figyeljen? 👀
A makk és a tölgylevél gallotannin nevű anyagot tartalmaz, amely hányást, hasmenést vagy levertséget okoz kutyáknál Ennek az anyagnak a lenyelése után fennáll a máj- és vesekárosodás veszélye. Ezenkívül a makk elakadhat a belekben, és eltömődhet.
Továbbá a krókuszok, amelyek a mérgező kolhicin alkaloidot tartalmazzák. Mérgező a kutyák számára, fogyasztása hányást vagy véres hasmenést okozhat.
Mi a teendő, ha egy kutya megeszi a veszélyes ételek valamelyikét?
Bármely veszélyes élelmiszer fogyasztása esetén egyes kutyák számára már kis mennyiség is végzetes lehet. Ha kutyája potenciálisan káros táplálékot evett, azonnal cselekednie kell.
Forduljon állatorvoshoz
Ha nem három tábla csokit eszik meg, hanem egy-két kockát, akkor célszerű telefonon felkeresni az állatorvost, aki eligazítja. De ha nagyobb mennyiségről van szó, vagy nem biztos benne, hogy mennyit evett meg, minél előbb menjenek el az állatorvoshoz.
Az állatorvos beadhatja a megfelelő gyógyszert, a kutya pedig így ki tudja hányni a bevitt táplálékot, ami a legjobb megoldás, ilyenkor – teszi hozzá az állatorvos.
MVDr. Nikola Lagová
Állatorvos
Azon kívül, hogy felveszi a kapcsolatot az állatorvosával, keressen non-stop sürgősségi ügyeletet az Ön lakóhelye közelében. Bármikor segítségre lehet szüksége, amíg az állatorvosi rendelő zárva van.
Vigyázzon kutyájára
Tartsa szemmel kutyáját. Ha a szokásos módon viselkedik, valószínűleg a szervezete feldolgozta az ételt. Azonban azonnal forduljon állatorvoshoz a szokatlan viselkedés jelei és egyéb tünetek, például hányás, hasmenés, letargia, remegés vagy légzési nehézség felmerülése esetén.
Néhány tünet hasonló lehet az ételallergiával: ha egy kutyának emésztési problémái vannak, miután ártalmatlannak tűnő ételeket, például húst vagy borsót evett, ezt is vegyék figyelembe.
MVDr. Nikola Lagová
Állatorvos
Egyes mérgezések után a tünetek késve vagy még 24 óra múlva sem jelentkeznek. Azt javaslom, hogy jegyezzék fel, hogy mikor történt incidens, hogy tudjanak válaszolni, ha az állatorvos rákérdez.
Utasítás nélkül ne hánytasson!
Egyes anyagok, mint például a savak, további károsodást okozhatnak, ha a kutyák kihányják azokat. Tehát ne kísérelje meg kiváltani kutyájánál a hányást anélkül, hogy állatorvossal konzultálna előtte.
A biztonság és a jó közérzet a legfontosabb minden gazdi számára. 🐶👩🏻💼 Mostmár azon élelmiszerek ismeretében, amelyek árthatnak, biztonságosabb környezetet biztosíthat kedvencének. Reméljük, hogy soha nem lesz szüksége mentőakcióra, és ha igen, akkor már tudja, hogyan kell cselekedni. Alternatív megoldásként egy veszélyes élelmiszerekről szóló lista hasznos útmutató lehet kutyaszittere számára.