InspirációKisállat felügyeletKutya megnyugtatása szilveszterkor

Hogyan nyugtassa meg kutyáját szilveszterkor? Praktikus tanácsok gazdiknak

  2024. december 27.,    6 perc olvasás,
Sokan tűkön ülve várjuk az új év előestéjét, amikor végre önfeledten lazíthatunk és ünnepelhetünk. Ami nekünk jó móka, az házi kedvenceink számára gyakran teljesen mást jelent: félelmet és stresszt a petárdák zajától, az utcán hagyott üvegszilánkoktól vagy a tűzijáték dörgésétől. Ha kutyája is nehezen viseli ezt az időszakot, olvasson tovább néhány hasznos tanácsért, hogy megtudja, hogyan teheti idén nyugodtabbá ezt az estét számára!

Biztonságos-e a nyugtató alkalmazása?

Néhány kutya viselkedése és reakciója olyan súlyos, hogy a gazdik azt gondolják, a gyógyszer az egyetlen megoldás a szorongás oldására. A nyugtatók használata viszont főleg végső esetekben javasolt, kizárólag szigorú állatorvosi felügyelet mellett, aki segít célirányos kezelési tervet ajánlani.
Nyugalom nyugtatók nélkül, avagy a relaxációs tréning
Egy svájci tanulmányban azt vizsgálták, mely módszerek bizonyulnak a leghatékonyabbnak a kutyák tűzijátéktól való félelmének kezelésére. Az eredmények azt mutatták, hogy a kondicionálás és a relaxációs tréning legalább olyan hatékonyak, mint a gyógyszeres kezelés, miközben hosszútávon biztonságosabbak az állatok számára és kevesebb egészségügyi kockázattal is járnak.
Sokszor kézenfekvőnek tűnik emberi fogyasztásra alkalmas nyugtatókhoz nyúlni, hiszen ezek széles körben elterjedtek, sőt, talán még személyes tapasztalatunk is van velük. Jogosan merül fel a kérdés, mi a megfelelő adagolása egy olyan népszerű készítménynek, mint például a Frontin, kutyák esetében? Nos, a válasz egyszerű: semennyi.

A humán célú gyógyszerek elsődlegesen nem kutyák számára készültek, használatuk ezért fokozottan veszélyes lehet, és komoly egészségügyi kockázatot rejt az állatra nézve. Akut panasz esetén valószínűleg mi sem rögtön a kis kedvencünknek szánt gyógyszert kapnánk elő a fiókból az Advil helyett, és érdemes ezt fordítva is észben tartani. Nézzük, mit gondol a témáról egy szakember. 
Izsák Viktória
Kutyatréner
Nem javaslom, hogy bárki önszántából kezdje el gyógyszerezni a kutyáját. Egy olyan készítmény, ami a szomszéd kutyájának bevált, a másiknál akár súlyos problémákat is okozhat. Képzeljük csak el, mi történhet, ha pont szilveszter éjjel ettől válna kezelhetetlenné! Mivel a kutyánk egészségi állapotát az állatorvos ismeri a legjobban, mindig érdemes vele konzultálni, mielőtt bármilyen szert alkalmaznánk. 

Jogosan merül fel a kérdés: miket alkalmazhatunk tehát biztonságosan?

  • Enyhébb esetekben számos természetes alapanyagú készítmény áll rendelkezésre. Vannak ízesített tabletták, mint például a Calmex, ami számos az idegrendszerre pozitívan ható gyógynövényt tartalmaz. Érdemes már szilveszter előtt pár nappal elkezdeni az adagolásukat. Emellett ki lehet próbálni a levendulás, kamillás illóolajokat, vagy a feromonos sprayt és nyakörvet
  • Ha a természetes megoldások nem hoznak eredményt, számításba lehet venni orvosi ajánlásra a Sileo gélt, amely hatékonyan képes enyhíti a szorongást. A lényeg, hogy időben kezdjük el a felkészülést, hiszen már az előrelátással sokat tehetünk azért, hogy háziállatunk átvészelje ezt a stresszes helyzetet.

Mik a félelem jelei a kutyán?

Hozzánk hasonlóan a kutyák is különböző módon tudják kimutatni félelmüket. Ha tanácstalanok lennénk, a következő jeleket tapasztalva sikerülhet könnyebben beazonosítani az érzelmet. 
Mi utalhat arra, hogy a kutya fél?
  • Az egyik legkönnyebben felismerhető jel a remegés és a reszketés
  • A leengedett farok, a behúzott testtartás vagy a lehajtott fej is utalhat félelemre.
  • Egyes kutyák túlzott ugatással vagy vonyítással fejezik ki félelmüket. Néhányuk számára ez a védekezést jelenti vagy így próbálja meg felhívni a figyelmet a veszélyre. 
  • Fokozott idegességre utal, ha túlzottan nyalogatják a szájukat, a mancsukat, vagy kényszeresen rágcsálnak dolgokat maguk körül. 
  • Akadnak olyan kutyák, akik erős félelem hatására önkéntelenül vizeletet ürítenek.
Ha a kutyája sebesen Önhöz bújik, esetleg elrejtőzik a paplan alatt, ne taszítsa el magától, hiszen valószínű félelemből teszi. Amennyiben viszont elrohan és megpróbál elbújni, készítsen számára egy menedéket, ahol biztonságban érezheti magát. A kényelmes környezet, egy tál víz és a kedvenc játéka képes megnyugtatni.

Az Ön háziállata sem nagy rajongója a tűzijátéknak és a dörgéseknek? Összegyűjtöttünk 6 praktikus tippet, hogyan biztosíthatja számára a lehető legnyugodtabb estét, és hogy szilveszterkor is biztonságban vészelje át az új év kezdetét.

6 tipp, hogy felkészülten várják kutyájával a szilvesztert

Az idő fontos tényező a felkészülésben. Ha korábban elkezdik, akkor kevesebb váratlan meglepetés érheti Önöket és az este is nyugodtabban telhet. 
Izsák Viktória
Kutyatréner
Valószínűleg kevesen tudják, de érzékenység bármikor kialakulhat. Ez azt jelenti, hogy ha tavaly jól bírta a hangzavart a kutya, nem garancia, hogy idén is ellenálló marad. Amennyiben nyugtalanná válik a viselkedése, fontos észben tartani, hogy a gyógyszer csupán tüneti kezelést tud nyújtani. A probléma gyökerét célzottan viselkedés terápiával tudjuk feltárni és hosszútávon kezelni, amit már az ünnepi időszak előtt el lehet kezdeni. 

1. Szoktassa hozzá fokozatosan a hangokhoz

A hangokhoz való fokozatos szoktatás segíthet abban, hogy élesben jobban viselje a kutya az egész estés őrületet. Alacsony hangerővel játsszon le néhány felvételt a tűzijátékról, amelynek hangerejét alkalomról alkalomra fokozatosan növelje. Csak akkor lépjen szintet a hangerőben, ha már hozzászokott az állat az aktuális hangokhoz és jelét sem mutatja szorongásnak, vagy félelemnek. Vigyázat! Semmiképp se sokkolja le hirtelen hangos zajokkal, például petárda robbantással séta közben!

2. Készítsen számára biztonságos óvóhelyet

Ha az ebnek nincs saját háza vagy fedett fekhelye, próbáljon ideiglenes búvóhelyet kialakítani neki, legalább arra az egy estére. A kuckót elbarikádozhatja takaróval, bent párnákkal teheti még kényelmesebbé a helyet, a kedvenc játékai pedig segíthetnek megnyugtatni. Ha kis termetű kutyája van, egyszerűen dobjon egy takarót valamelyik székre, és tegye be alá a fekhelyét.
Figyeljen a villanásokra is
Csökkentse a fényhatásokat! Húzza le a redőnyöket, húzza el a függönyöket ezzel is minimalizálva a tűzijátékok színes villanásait, amelyek szintén félelmet kelthetnek a kutyádban.

3. Kapcsoljon be nyugtató zenét, egy filmet a TV-ben, vagy játsszon le fehér zajt

A külső zajok elnyomására remek lehetőség valamilyen relaxációs zene, esetleg fehér zaj lejátszása. A kedvenc sorozat vagy egy film a háttérben szintén el tudja terelni a kutya figyelmét.

4. Ne hagyja őt magára

A gazdi tudja a legnagyobb biztonságérzetet megadni az állatnak, ezért igyekezzen vele maradni, hogy ne érezze magát egyedül. Annak a személynek a fizikai közelsége, akiben megbízik, nagyon fontos ezen a stresszes estén. Üljön le mellé, bújjon hozzá, simogassa - az érintés a legjobb nyugtató! 
Egy estére kivételt tehet, hozza be a kinti kutyát a házba
Ha a kutyája alapvetően kinti házőrző, hozza be szilveszter este magához. Ha valaki pont a háza közelében petárdázik, attól a kutya nagyon megijedhet, baja eshet, elszökhet, vagy kárt okozhat magában. Így a legjobb, amit tehet, hogy a közelében van! 

5. Sétáltassa meg vacsora előtt

Bár vannak, akik már délután elkezdik az ünneplést az utcán, rendszerint éjszakára csavarják fel igazán a hangerőt. Kerülje az esti sétáltatását, válasszon nyugodtabb időpontot a nap folyamán. Tegyen hosszabb és aktívabb sétát, hogy a kutyája igazán kimozoghassa magát és kellően elfáradjon a hosszú este előtt. Bármennyire megbízik kedvencében, kivételesen tartsa pórázon, hiszen egy petárda váratlanul is eldörrenhet maguk mellett.
Utazzon el egy nyugodt helyre
Ha teheti, utazzon el a városból a természetbe, ahol kevesebb zaj van és a tűzijátékok, petárdák hangzavara elől is elmenekülhet.

6. Tartsa meg a megszokott napi rutint

A megszokott napi rutin fenntartása stabilitást ad a kutyájának, és megakadályozza, hogy az váratlan helyzetek miatt bizonytalanná váljon. A változások ilyenkor csak még nagyobb stresszt generálnak.

Mivel minden kutya egyedi, fontos, hogy kísérletezzen és próbálkozzon különböző módszerekkel. Senki sem garantálhatja, hogy mindegyik fent említett tipp ugyanolyan hatékonyan fog működni. Idővel sikerül felkutatnia azokat a lehetőségeket, amik stabilan beválnak a hasonló helyzetekre.

És mi a teendő szilveszter után?

Sajnos a petárdázás gyakran még napokig folytatódhat, és sosem lehet tudni, mikor érik meglepetésként sétálás közben. Megéri egy ideig tartania magát a pórázzal történő sétáltatáshoz. Ha a kutyája megijed és elszalad, mindig győződjön meg róla, hogy az aktuális adatai rajta vannak a nyakörvén. A Vigyél haza! alkalmazás letölthető Google Play és App Store áruházakból, itt megtalálhatja elveszett kutyáját, sőt, értesíthet másokat is, amennyiben gazdátlan kutyát lát.

Figyeljen a törött üvegekre! Az ünneplés hevében gyakori, hogy törött üvegekbe, szilánkokba futunk az utcán, ezért kiemelt figyelemmel induljanak el napi sétájukra. Minden séta után érdemes továbbá ellenőrizni a kutya mancsait.

Bár egyesek egész évben várják a tűzijátékokat, a kutyák ezen a napon intenzív szorongást élhetnek meg. Ha megértjük a félelmeiket, és időben alkalmazzuk a nyugtató tippeket a kutyánk megnyugtatására, már szilveszter előtt, segíthetünk kedvencünket átvészelni a tűzijátékokat, és a szilveszteri ünnepléseket nyugodtabban élhetik meg.

A cikk e-kereskedelmi boltokkal vagy más kereskedelmi szereplőkkel való együttműködés nélkül készült. A hivatkozások kizárólag az olvasók inspirálására szolgálnak.

Önnek mi vált be kutyája megnyugtatására? Ossza meg velünk tippjeit Facebookon vagy Instagramon.