InspirációGyermeknevelésEgészséges képernyőidő

Egészséges képernyőidő gyerekeknek: Ajánlott szabályozás életkor szerint

  2024. november 25.,    7 perc olvasás,
Manapság szinte elképzelhetetlen a gyerekkor képernyő nélkül. 👦🏻💻 A gyerekek már kiskoruktól kezdve találkoznak a mindennapjaik szerves részévé vált okostelefonnal, táblagéppel, számítógéppel és televízióval.
A képernyők iránti érdeklődésük teljesen természetes, hiszen ma már szinte nincs olyan felnőtt, akit 15 percig legalább ne tartana a kezében valamilyen elektronikus eszköz. A színek, hangok és animációk egyenesen vonzzák a gyerekeket, még pelenkában is! 

⚖️ Bár a technológia sok előnnyel jár, különösen, ha oktatási célokra használják, azonban fontos megtalálni az egyensúlyt a képernyő előtt eltöltött idő és a gyerek egészséges fejlődését elősegítő egyéb tevékenységek között.  

Ebben a cikkben mélyebben belemerülünk ebbe a témába, és megosztunk néhány aranyat érő tippet, amelyekkel minden érintett szülőnek segíthetünk! 👪

Mi az a képernyőidő?

A képernyő előtt eltöltött idő, ismertebb nevén “képernyőidő" azt az időt jelenti, amelyet a gyerekek különböző digitális eszköz, például televízió, táblagép, számítógép és mobiltelefon használatával töltenek. 📱

A jelenlegi statisztikák azt mutatják, hogy a már a nagyon fiatal gyerekek is az idejük egy részét a képernyő előtt töltik. 
Tudta?
Mind a 6-7 évesek, mind a 8-9 évesek több mint fele legalább alkalmanként használ okostelefont. Ezek az arányok 2014 óta megduplázódtak mindkét korcsoportban – derül ki a Bitkom digitális szolgáltató 2019-es tanulmányából.

A fenti korcsoportokban tízből nyolc gyerek használ időnként tabletet. Ahogy a gyerekek idősebbek lesznek, úgy válik egyre népszerűbbé az okostelefon: a 10-12 évesek 82%-a használja rendszeresen, míg 12 éves kor fölött szinte minden gyerek (97%) kezében ott van. Az okoseszközökön a 6 és 18 év közöttiek kedvenc tevékenysége a film-, videó- és sorozatnézés.
Bár a képernyőidőt többnyire azonnal negatív oldalakkal társítjuk, vannak pozitív szempontok is. Például az oktatási alkalmazások ösztönözhetik a tanulást és a készségfejlesztést, a technológia pedig lehetővé teszi a gyerekek számára, hogy kapcsolatban maradjanak barátaikkal és családjukkal, különösen a világ másik felén élőkkel. 

Túl sok képernyőidő következményei

A túl sok képernyőidő nagy problémákat okozhat. Mondjuk, hallott már a...
Ismeri az „iPad gyerek” kifejezést?
Angolul ezt a kifejezést a 2010 után született gyerekekre használják, akik nem tudnak meglenni tablet nélkül. Bármilyen kísérlet arra, hogy elvegyék a gyerektől az iPadet, automatikusan dühöt és frusztrációt vált ki belőlük.
👀 Tehát miért káros a túl sok képernyőidő gyerekeknek?

Tudta?
Az Egészségügyi Világszervezet ajánlásai szerint a kisgyerekek számára a képernyőhatások teljes mértékben kerülendők 2 éves korig. 2-5 éves kor között pedig a napi képernyőidő ne haladja meg az 1 órát, ami még valószínűleg nem káros. 

Dr. Donauer Nándor neuropszichológus hangsúlyozza, hogy már 25 percnél hosszabb, folyamatos képernyőhasználat is káros idegrendszeri folyamatokat indíthat el.
  • Beszédprobléma: A képernyőtartalom, különösen a nem interaktív elemek, gyakran nem biztosítanak elegendő verbális stimulációt a gyerekek számára. A gyerekek nem kapnak lehetőséget arra, hogy aktívan részt vegyenek a beszélgetésekben, kérdéseket tegyenek fel vagy kifejezzék gondolataikat, ami lelassíthatja nyelvi fejlődésüket, ami olvasási problémákhoz is vezethet.
  • Társadalmi hatások: A telefonfüggőség gyerekeknél kevesebb személyes interakciót erdeményezhet, mert azok a gyerekek, akik túl sok időt töltenek az interneten, gyakran kevésbé aktívak a társadalmi interakciókban.

    Tovább az ilyenfajta internetfüggőség gyerekeknél ronthatja a valós kapcsolataik minőségét, és növelheti az online erőszak és zaklatás kockázatát. ⚠️ Az online környezet távolságot teremthet a valós világtól és befolyásolhatja a szociális készségek fejlődését.
Lana Šramek Barišić logopédus szerint a képernyőfüggőség tünetei a következők lehetnek:
  • Gyakori hangulatingadozások és érzelmi labilitás.
  • Nyelvi-beszédbeli nehézségek és gyengébb szókincs. Nehézségek az olvasásban.
  • Kontrollálatlan harag és rossz érzelmek 
  • Intenzív képernyőidő-igény és ingerlékenység, amikor abba kell hagynia a telefonozást,  tabletezést vagy számítógépezést.
  • Csökkent érdeklődés más tevékenységek iránt és a személyes higiénia figyelmen kívül hagyása.
  • Növekvő tolerancia a képernyő előtt töltött idővel és a csökkenő iskolai teljesítménnyel szemben.

Mennyi az egészséges képernyőidő gyerekeknek?

Valljuk be, a technológia nem gonosz. Jelentősen javíthatja a gyerekek életminőségét, és segíthet új ismeretek elsajátításában. Megfelelően használva értékes eszköze lehet az oktatásnak, a kreatív kifejezésnek és a másokkal való kapcsolattartásnak. 

A kulcs a mértékletességben és az egyensúlyban rejlik, hogy maximalizáljuk az előnyöket, miközben minimalizáljuk a lehetséges negatív következményeket.

Ezt a következőképpen teheti meg:

  • Határok felállításával: Alakítson ki olyan napi rutint, amely egyensúlyt teremt a képernyő előtt eltöltött idő és más fontos tevékenységek — például a tanulás, a játék és a családi programok — között. Ez segít a gyerekeknek, hogy egészséges szokásokat formáljanak, és felkeltsék érdeklődésüket más dolgok iránt is.
  • Szórakoztató alternatívák bevezetésével: Találjon kik szórakoztató és lebilincselő játékokat és tevékenységeket gyerekeinek, például különféle szabadtéri játékokat, kézműves foglalkozásokat, olvasást vagy családi tevékenységeket. Ezek a tevékenységek segítik a gyerekeket abban, hogy aktívak maradjanak és kapcsolatban maradjanak családdal.

  • Példamutatással: A szülőknek jó képernyőhasználati szokásokat kell kialakítaniuk. Ne vegye a kezébe megállás nélkül a mobiltelefonját, miközben ellenkező szabályokat állít fel a gyerekeknek. Tegye példaértékűvé viselkedését és nevelési stílusát. Kapcsolja ki az összes digitális eszközt a családi étkezések és kirándulások idejére a minőségi kommunikáció érdekében.
  • Kerülje a képernyők nyugtató célú használatát: Ne használjon képernyőt gyereke megnyugtatására vagy a dührohamok leállítására. Igen, néha könnyebbnek tűnik a legkisebb ellenállás irányába lépni, de hosszú távon problémákat okoz magának és gyerekének. 
Anita, két gyerek édesanyja megosztja velünk tapasztalatait a témában.

Itt az ő története:

Amikor megszületett a második gyermekünk, szembesültünk az időbeosztás és mindkét gyermek egyidejű ellátásának kihívásaival. A napi feladatok könnyebb elvégzése érdekében gyakran adtunk Kornélnak egy tabletet, hogy szórakoztassuk, és csökkentsük a stresszt. Eleinte ez átmeneti megoldásnak tűnt, de hamar észrevettük, hogy a tablet az életének meghatározó részévé vált.

Kornél nagyon ingerlékeny lett, amikor megpróbáltuk korlátozni a képernyő előtt töltött időt. A játékok megszakítása miatti düh és csalódottság feszültséget okozott a családban, és jelentősen csökkent az érdeklődése más tevékenységek és a társaival való interakció iránt. Azt is észrevettük, hogy az iskolában is egyre nehezebben megy neki az odafigyelés.

Rájöttünk, hogy hibát követtünk el, amikor túlságosan támaszkodtunk a tablet használatára. Elkezdtünk világos szabályokat felállítani a táblagépen eltöltött időre vonatkozóan, napi egy órára korlátoztuk a napi képernyőidőt, valamint megtiltottuk az étkezések és egyéb teendők közbeni tablethasználatot. Eleinte ez nem volt könnyű, sőt nagyon nehéz volt. Sok könny, hiszti és sikoltozás is társult az átmenethez, de ez a folyamat körülbelül 10 napig tartott. Kornél fokozatosan elkezdte elfogadni az új szabályokat, és újra érdeklődni kezdett különböző tevékenységek iránt; még azt is megkérdezte, hogy beírathatjuk-e őt kosárlabdázni. 🙂
Tudta?
A Nokia gyártói egy “Barbie telefont” dobtak piacra, hogy segítsék a gyerekek digitális méregtelenítését. Ez az telefon csak hívásokat és szöveges üzeneteket kínál internet-hozzáférés nélkül, így a gyerek elszakadhat az okostelefonoktól és a közösségi médiától.

Tippek az egészséges képernyőidő -és használat bevezetéséhez

Beépítheti-e bölcsen a technológiát a gyerek életébe? Természetesen! Méghozzá a következőképpen:

📚 Használjon oktatási és fejlesztő alkalmazásokat és platformokat

Kombinálja az oktatási alkalmazásokat interaktív és szórakoztató tartalommal, hogy lekösse a gyereket, és táplálja a tanulás iránti szeretetét. Íme néhány javaslat életkor szerint:

Óvodás gyerekek számára:

  • Infinite Alphabet: A végtelen ÁBC,ahol új szavakat tanít angolul szórakoztató animációkon keresztül.
  • NiniNana: Letölthető készségfejlesztő applikációk és oktató applikáció óvodáskorú gyerekeknek.
  • WordWallNet: Szövegalkotó, szókereső -és magyarázó játékok kicsiknek.
  • Párkereső: Memóriajátékok online a kisebbek számára.
  • Zeneszerzés: Egyszerű szórakoztató játék zenekedvelő óvodásoknak
Általános iskolás gyerekeknek:

  • Ige-oktatás: Online támogatás az ige fogalmának és használatának elsajátításához.
  • Prodigy Math: Érdekes alkalmazás matematika tanuláshoz játékokon keresztül.
  • Online rejtvények: Magyar rejtvények online gyerekeknek.
  • Videokos: Segítség gyerekének, hogy változatos és szórakoztató módon gyakorolja az iskolában tanultakat.
Tinédzsereknek:

  • Duolingo: Népszerű és hatékony nyelvtanulási alkalmazás.
  • Coursera: Hozzáférést biztosít a különböző területek kurzusaihoz.
  • Kvíz: Kártyákon és teszteken keresztüli tanuláshoz használható.

🕵️ Kövesse nyomon gyereke online tevékenységeit

Rendszeresen ellenőrizze, hogy gyerekei mely webhelyeket és alkalmazásokat használják. Vegyen részt az általuk használt digitális tevékenységekben, és adjon útmutatást az internet és technológia biztonságos és felelős használatához. 

Az olyan eszközök, mint a Family Link, segíthetnek nyomon követni és kezelni a képernyő előtt töltött időt. Ezzel korlátokat állíthat be, és figyelemmel kísérheti, hogy gyereke mit csinál az interneten. Teljesen letilthat egyes alkalmazásokat, vagy napi korlátot állíthat be a használatukra.

🌐 Tanítsa meg gyerekét az internetes etikettre

Beszéljen gyerekével a magánélet és a biztonság fontosságáról az online térben. Magyarázza el, hogyan viselkedjenek felelősen másokkal szemben, és hogyan kezeljék az internetes zaklatást.

Kiemelten fontos, hogy világosan határozza meg, mely típusú tartalmak elfogadhatók, és melyek nem. Szülőként figyeljen arra is, mit oszt meg, és hogy gyerekei szerepelnek-e az Ön által megosztott tartalomban, mert ez hatással lehet rájuk, és abból akár  gúnyt is űzhetnek a barátaik.

👉 A legfontosabb pedig: bátorítsa őket arra, hogy mindig beszéljenek Önnel, ha bármilyen problémával vagy kellemetlenséggel találkoznak az interneten.

Egészséges képernyőidő gyerekeknek életkor szerint

Az Amerikai Gyerekgyógyászati ​​Akadémia irányelvei szerint a képernyőidő szabályozás fontos a gyerekek egészséges fejlődése szempontjából. 

Íme az ajánlások a különböző korcsoportok számára:

  1. 2 éven aluli gyerekek: Korlátozza a képernyőidőt videohívásokra, például a családdal. Ebben a korban a képernyőt kizárólag a szeretteivel való kapcsolattartásra szabad használni, nem szórakoztatásra vagy oktatásra.
  2. 2 és 5 év közötti gyerekek: Korlátozza a képernyő előtt töltött időt napi egy órára, hétvégén pedig legfeljebb három órára. Válasszon interaktív, erőszakmentes és oktató tartalmat, és nézze azt együtt gyerekével. A képernyő önálló használata ebben a korban nem javasolt.
  3. 6–8 éves gyerekek: Szabályozza a képernyő előtt eltöltött időt, hogy biztos lehessen abban, hogy az nincs negatív hatással az alvásra vagy a fizikai aktivitásra. Az egészséges napi képernyőidő maximum két óra. Figyeljen a tartalom minőségére és arra, hogyan telnek a gyerek napjai.
  4. 9 éves és idősebb gyerekek: Ebben a korban fontos megérteni, mit néznek, és mit tanulnak belőle. Nincsenek ajánlott időkorlátok; A szakmai szervezetek inkább személyre szabott megközelítést javasolnak, mintsem szabályt, bár ideális esetben a képernyő előtt töltött időt legfeljebb két órára kellene korlátozni.

Keresse az egyensúlyt

A technológia mindennapjaink elkerülhetetlen része, ezért a gyerekek teljes elszigetelése tőle nem reális és nem is tanácsos.

Ha túlságosan korlátozzuk őket, az elszigetelődés érzését kelthetjük bennük, és megnehezíthetjük számukra a társadalmi interakciókat, valamint az oktatás szempontjából fontos eszközök és platformok használatát.

A teljes tiltás helyett fontos, hogy megtaláljuk az egyensúlyt a technológia használata és egyéb tevékenységek között. Ösztönözzük a őket az egészséges digitális szokások és társadalmi kapcsolatok kialakítására. Így a technológia hasznos eszközzé válhat, amely támogatja fejlődésüket, nem pedig akadályozza kiegyensúlyozott felnőtté válásukat.