InspirációGyermeknevelésA háziállatok és az újszülött összeszoktatása

Újszülött és háziállat a lakásban: Zökkenőmentes átmenet a baba érkezésekor

  2024. május 28.,    9 perc olvasás,
Az újszülött érkezése nemcsak az embereket, hanem a négy lábon járó kedvenceket is kihívás elé állítja. Sokan azt gondolják, hogy a kutya vagy macska könnyen alkalmazkodik az új helyzethez, de valójában ez egy sokrétű folyamat, amely megfelelő előkészületeket igényel. 
Hogyan zajlik le a kutya és újszülött összeszoktatása? Ebben a cikkben áttekintjük a legfontosabb lépéseket, amelyek segítségével zökkenőmentes lehet a kutya és gyerek összeszoktatása, illetve az együttélés.

A baba előtti időszak

1. Tervezzen előre

Ha babát tervez, kezdje el előre felkészíteni rá kis kedvencét. Az életmódbeli változtatások hosszú távú és következetes végrehajtása azért is fontos, hogy a kis kedvence ne a babával azonosítsa a hirtelen jött és drasztikus változásokat. Tehát minél hamarabb elkezdi felkészíteni kis kedvencét a baba érkezésére, annál jobb mindenkinek. Milyen konkrét lépéseket tehet?  
 
  • Előre készítse elő a baba felszerelését. Ezt valószínűleg sokan megteszik, azonban fontos, hogy a háziállatokat megismertessük a babaholmikkal.
    • 🐶 Kutyák: Hagyja, hogy a kutya megszagolja az összes ruhát, plüsst és játékot. Tanítsa meg neki, hogy tegyen különbséget a neki és a babának szánt játékok között. Végül ne felejtse el a sétáknál magával vinni a babakocsit, hogy a kutyus azt is megszokhassa. 
    • 🐱 Macskák: Macska és újszülött?...nagyon érzékenyek az új ingerekre. Ezért előre mutasson meg nekik minden mozgó vagy hangos játékot. Hagyja, hogy megszagolják a kiságyat, a pelenkákat és más dolgokat, amelyek a babához köthetőek.
  • Fokozatosan változtassa meg a napi rutint. A házikedvenceknek kiszámíthatóságra van szükségük a boldog és békés élethez. A rutin kulcsfontosságú számukra. Az újszülött által hozott változások könnyen felzaklathatják a kis kedvenceket.
    • Különbségeik ellenére a rutin egyformán fontos a🐶 kutyák és a🐱 macskák számára. Valószínűleg az Ön kis kedvence is felébred, eszik, alszik és játszik. Megváltoztatja a baba ezen tevékenységek bármelyikének időpontját? Készítsen tervet a várható változtatásokkal és fokozatosan vezesse be azokat a rutinba.
  • Állítsa fel az új szabályokat. A kutya az Ön ágyában aludt eddig, de úgy tervezi, hogy ez megváltozik a baba érkezése után? Kezdődhet úgy a kutya és újszülött összeszoktatása, hogy fokozhatosan betanítja az új szabályokat.
Egy 2022-es tanulmány azt vizsgálta, hogy a járvány milyen hatással van a háziállatok viselkedésére. A kutyáknál fokozott szorongást mutattak ki az alvási szokások hirtelen megváltozása és a séták kihagyása miatt. A hosszú távú jelenlét és a gazdik fokozott figyelme azonban javította általános viselkedésüket. 
  • Legyen következetes. Nehéz, de be kell tartani a határokat és ne hagyja magát megpuhítani. Ha azt szeretné, hogy a házi kedvence megtanuljon a saját ágyában aludni és ne Önnel, akkor ne engedje, hogy egy gyenge pillanatában hirtelen visszatérjen minden a régi kerékvágásba.
    Ha nem következetes és mégis enged, akkor azzal olyan jeleket küldhet, amely megzavarhatja kiskedvencét és ezzel megnehezítheti számára, hogy megtanuljon az új szabályok szerint élni. 
Újszülött és kutya a lakásban?
Hallgassa meg Putnik-Mayer Yvette gazdiképző szavait a témával kapcsolatban. 
  • Csináljon engedelmességi képzést. Ez a pont elsősorban a 🐶 kutyákra vonatkozik. Fontolja meg a közelében található képzési lehetőségeket, például professzionális oktatókat vagy kutyaiskolákat 
    A baba érkezésére való felkészülés alapvető készségei közé tartozik az ül és a fekszik parancsokra való hallgatás és ami a legfontosabb, hogy ne ugráljon a kutyus.
Tomas Nushart
Kutyatréner
A kutya és a gyerek együttélésében a legnagyobb problémák akkor jelentkeznek, amikor a gyerek elkezd aktívan mozogni a lakásban. Ekkor a kutya több ször bekerülhet az úgynevezett "vörös zónába" – például a kanapé alá, az asztal alá, vagy egy szűk helyre a konyhában – nehéz helyzetbe kerülhet egyes esetekben. Ilyenkor, amikor a kutya nem tud szabadon mozogni és nem tud elmenekülni egy adott helyzetből, előfordulhat, hogy más formában próbál kommunikálni, például morgással próbálja kifejezni nem tetszését. Önön múlik, hogy soha ne engedje, hogy kutyája ilyen helyzetbe kerüljön.

Ha úgy érzi, hogy kutyájára fokozott figyelmet kell fordítania a baba mellett, erősen ajánlom, hogy keress fel egy tapasztalt és megbízható kutyatrénert vagy viselkedési szakértőt.
  • Hozzon létre pozitív összekapcsolásokat. A pozitív megerősítés egy hatékony oktatási módszer, amely a kívánatos viselkedés jutalmazásán alapul (jutalomfalat, simogatás stb). A kisállat így kellemes élményeket párosít az újszülöttel.
  • Semmilyen körülmények között ne kiabáljon és ne üsse meg kedvencét a baba jelenlétében – ez ellenkező hatást válthat ki. Nem kívánt viselkedés esetén érje el a megfelelő viselkedést, majd jutalmazza meg.
    • 🐶 Kutyák: Ellopta a kutya a gyerek játékait vagy dolgait? Ne próbálja meg elvenni tőle és ne emelje fel a hangját. Ezek a játékok a baba illatát hordozzák és nem szeretné, ha azt például kiabálással azonosítaná. Inkább cserélje azt a kedvenc játékára vagy egy finom csemegére.
Egy 2016-os tanulmány szerint az averzív képzési módszerek (azaz a büntetés) kifejezetten negatív hatást gyakorol a kutyák mentális és fizikai egészségére. Következménye lehet például a fokozott agresszió és stressz kialakulása az állatoknál.

2. Készítse fel az érzékszerveiket

Az állatok nagyon érzékenyek. A baba érkezése erős és új érzéseket hoz magával: ismeretlen szagokat, hirtelen mozdulatokat és hangos zajokat. A hirtelen érzékszeri túlterhelés elkerülése érdekében készítse fel házikedvenceit erre az élményre.

  • 👃Illatok:  Mielőtt bemutatná a háziállatának a babát, előtte hagyja, hogy a kisállat megszagolja a baba illatát a ruhákból vagy a takaróból. Tegye ugyanezt a testápoló krémekkel és minden mással, amit használni fog a baba számára. Vegyen fel pozitív megerősítéseket is a simogatással és egy imádott falatkával.  
  • 🖐️ Érintés: Ahogy az újszülöttek babává válnak, érintéssel, húzással és szorítással kezdik felfedezni a világot. Ahhoz, hogy a házikedvenceket felkészítse erre, nem kell olyan módon fognia őket, amit nem szeretnek. 
    Tudjon meg többet a testbeszédükről, hogy észrevegye a figyelmeztető jeleket. Így időben reagálhat majd, amikor esetleg a baba irritálja már őt.
  • 👁️ Látás: Annak érdekében, hogy az állat hozzászokjon ahhoz, hogy egy kis embert lásson a területén, vásárolhat egy játékbabát, amellyel szimulálhatja az újszülöttet és az ő testhelyzeteit. 
  • 👂Hallás: Előzetesen tegye ki kedvencét a baba sírás hangjának, hogy megelőzze a kiszámíthatatlan viselkedést. A felvételeket főleg a lakás azon részében játssza le, ahol a baba is lesz. 

3. Változások a környezetben: adjunk nekik időt és teret

  •  ⌛ Idő: Valószínűleg nem fog tudni annyi időt tölteni kedvencével, mint korábban. Készítse fel őt az elválásra vagy az állatfelügyelővel való időtöltésre.
    Szoktassa hozzá a kisállatot, hogy töltsön időt Ön nélkül egy olyan környezetben, amelyet biztonságosnak és ismerősnek érez. Kezdje minden nap néhány perccel és fokozatosan növelje az intervallumot. 
  • 🏠 Terület: Az új bútorok vásárlása mellett szervezeti változtatások is történhetnek. Így előfordulhat, hogy a házi kedvenc nem mehet be abba a helyiségbe, ahová korábban bejárhatott. Határozza meg, hogy hova mehet be. Adja meg neki a saját területét, ahová visszavonulhat, ha a baba kimeríti az érzékszerveit.

    • 🐶 A kutyákat ugyan gyakran extrovertáltnak és szociálisnak tartják, nekik is szükségük van a nyugalomra. Jó közérzetet segítheti, ha van saját menedékhelyük vagy ágyuk, ahová a baba nem ér el.
    • 🐱 A macskák meglehetősen érzékenyek a területükön történő változásokra és akár vizeléssel is reagálhatnak ezekre. Ezért legjobb tippünk a macska és újszülött témában, hogy biztosítson számukra egy olyan helyet, amelyet megszoktak és ahol a gyermek nem érheti el őket. 
Tomas Nushart
Kutyatréner
A térgazdálkodás alapvető fontosságú egy kutya és egy gyerek, illetve két kutya vagy egy kutya és egy macska békés együttélése szempontjából. Fontos, hogy kontrollálni tudjuk akár a kutyát, akár a gyereket. Ha a gyerek babakocsiban vagy kiságyban van, a kutya szabadon mozoghat a lakásban. Azonban, ha a gyerek szaladgál, akkor a kutyát kell kordában tartani, például ajtók közé helyezett elválasztó elemekkel.

Ha Ön irányítja a kapcsolatot és nem feltételezi, hogy a kutya helytelenül reagálna a gyerekre, nem szükséges mindig elválasztani őket egymástól. Azonban ha például főzni megy, akkor célszerű az állatokat különválasztani. Pontosan ezekben a helyzetekben fordulhatnak elő leggyakrabban problémák. Például, ha a gyerek odasettenkedik a kutya mögé, véletlenül az asztal alá szorítja, a kutya rámoroghat. Lehet, hogy figyel rájuk, de ezek a pillanatok néha csak másodpercek kérdései.

Megszületett a baba – Most mi van?

Fontos a nagy nap tervének elkészítése. Van valaki, aki gondoskodik a kisállatról a hazaérkezés napján? Otthon hagyja egyedül? Mi a teendő, ha elhúzódik a kórházban való tartózkodása? Egy potenciálisan hektikus helyzetben nincs is jobb, mint felkészülni. 

4. Hogyan lehet sikeres az első találkozás?

Az első, nagy találkozás előtt érdemes először egyedül találkoznia a kis kedvencével: az újdonsült anyák egy kicsit más illatúak és egy kis külön töltött idő után ő is szívesen fogadja majd Önt. Biztosan nem ront el semmit azzal, hogy vigyáz. 

A babával való első találkozásnál érdemes odafigyelni egy bizonyos távolság fenntartására. Adjon neki időt, hogy megszokja az új ingereket. Majd csak néhány nap múlva, felügyelet mellett próbáljon meg szorosabb kapcsolatot teremteni közöttük. A nagyobb biztonság érdekében a babának magasabb helyzetben kell lennie.
Tomas Nushart
Kutyatréner
Mi van, ha a kutya rámorog a gyerekre? Fontos megjegyezni, hogy a morgás a kutya kommunikációja. Lefordítva azt jelenti: "Olyan helyzetbe hoztál, amitől nagyon kényelmetlenül érzem magam, ezért figyelmeztetlek, ahelyett, hogy azonnal megharapnálak." Ha megbünteti a morgó kutyát, azt fogja megtanulni, hogy nem szabad figyelmeztetést adnia. Ebből pedig kialakulnak a "kutya a semmiből harapott" helyzetek. Természetesen ezt teszi, hiszen korábban megbüntették a morgásért. Ezért a legfontosabb szabály: a kommunikációt soha nem szabad büntetni.
Ne feledje, hogy mindkettőjük számára Ön egy példakép ebben a helyzetben. Bármi is történik, a lehető legnyugodtabban reagáljon. 

  • 🐶 Kutyák: Főleg a nagyobb méretű kutyákat érdemes pórázon tartani az elején, hogy uralni tudja a helyzetet.
  • 🐱 Macskák: Másrészt semmiképpen ne próbálja visszatartani a macskákat. Adjon nekik mozgásszabadságot és alkalmazzon pozitív megerősítést a nem kívánt viselkedés esetén. 

5. További intézkedések

  • Első a biztonság. Bármennyire is bízik kedvencében, ne hagyja magára a babával – még kisgyerekként sem. Az állat nem tudja, hogyan kell kezelni a babát és akaratlanul is megsértheti, de ugyanez fordítva is igaz. Ne tegye a babát a földre, legyen mindig távol a kis kedvenctől.    
  • Higiénia és egészség. Ne felejtse el rendszeresen ellátogatni az állatorvoshoz féregtelenítés céljából. Kövesse az alapvető higiéniai szokásokat, például ügyeljen a rendszeres kézmosásra. Jelöljön és alakítson ki külön területet a kisállat számára a játéknak, az etetésnek és a mosdónak, illetve válassza le azt a gyermeknek szánt zónától.

    • 🐶 Előfordulhat, hogy a kutyák meg akarják nyalni a baba arcát, miután megismerkedtek velük. A szakemberek azt javasolják, hogy ez ne az első hónapokban történjen: az újszülötteknek nincs ehhez kellően fejlett immunrendszere.
    • 🐱 A macskákat rendszeresen fésülni kell, hogy ne kerüljön be szőr a baba szájába. 

  • A kutya/macska féltékeny. A féltékenység a háziállatokban olyan viselkedés ismétlésével nyilvánul meg, amelyek a múltban felkeltették az Ön figyelmét, mint például az ugrálás, nyafogás vagy más hangok és mozdulatok produkálása. 
    Segíthet a kisállat bevonása a babával folytatott tevékenységekbe. Biztosan nem szeretné, hogy azt gondolja, hogy csak akkor figyel rá, amikor a gyerek nincs ott.
  • Legyen türelmes. Az, ha a szőrös kis kedvencünk és a baba nem elválaszthatatlan barátok az első pillanattól kezdve, még ne adjon okot az aggodalomra. A kapcsolatok kiépítése mind az emberek, mind az állatok esetében általában időt vesz igénybe. Ne kényszerítse az állatot arra, hogy hirtelen hozzászokjon olyan dolgokhoz, amelyekre nem készítette fel előre. Egy új családtag ugyanolyan nagy változást jelent számukra, mint Önnek, szóval a türelem nem árt.
  • Találja meg az egyensúlyt. Szánjon elég figyelmet és időt a babának, a párjának, a házikedvencének és nem utolsósorban magának. Kezdje például azzal, hogy minden nap legalább 5 percet szánjon időt kis kedvencére. Ha úgy érzi ez túl sok, ne habozzon, kérjen segítséget – legyen szó a házikedvencről vagy a babáról. 

Ha fokozatosan és hosszú távon készíti fel kis kedvencét a kisbabával való együttélésre, sok kellemetlen helyzetet elkerülhet. Így nagyszerű feltételeket teremt a háziállat és a gyermek közötti virágzó kapcsolathoz. 

De Önnél jobban senki sem ismeri kis kedvencét. Ezért Önnek kell meghatároznia, hogy milyen intézkedéseket kell bevezetni annak természetéből adódóan. Ne feledje, hogy még ha hisz is az abszolút békésségében, mindig felügyelje a babával való interakcióit. Ha már megérkezett a baba és kutyát keres a családnak, útmutatónk segít családbarát kutyát találni.