InspirációGyermeknevelésBLW hozzátáplálás

Mit jelent a BLW hozzátáplálás? Mikor és hogyan érdemes belevágni szülőként?

  2025. január 17.,    10 perc olvasás,
A BLW (baby-led weaning) egy hazánkban is egyre népszerűbb módszer, amellyel bevezethetjük a szilárd ételeket a babák étrendjébe, megkönnyítve számukra az átmenetet az anyatejről vagy tápszerről.
A hagyományos etetéssel szemben a BLW lehetőséget ad a gyermekeknek, hogy saját maguk fedezzenek fel új ízeket és textúrákat. Összegyűjtöttük, hogyan és mikor érdemes elkezdeni a falatkás hozzátáplálást, valamint milyen hátrányokat rejthet.

A szilárd ételek bevezetése BLW módszerrel

A nagy mérföldkövek, mint az első lépések, vagy a szilárd ételekre való áttérés időzítése és módja a szülők közösségekben gyakran vita tárgyát képezi. Mikor kezdjük el, és melyik módszert válasszuk? Ezekre a kérdésekre meglehetősen nehéz egyértelmű választ adni, hiszen ugyanúgy, ahogy a szülők más-más nevelési stílust követ, minden gyermek más ritmusban fejlődik, eltérő szükségletekkel és készségekkel rendelkezik. Az egyéni különbségek miatt pedig nem igazán létezik mindenki számára univerzálisan alkalmazható megoldás.
Őri-Szennai Dóra
Dietetikus, önkéntes szoptatási segítő, a dietetikusod.hu szakértője
Nincs egyetlen jó út a szilárd ételek bevezetésére, hiszen minden család és baba más. Mielőtt elköteleződnénk egy módszer mellett, fontos felmérni a család étkezési szokásait: a „baba azt egye, amit a család” elv csak akkor működik, ha az étrend változatos és egészséges. Ha eddig rendszertelen vagy gyorsételekre alapuló táplálkozás jellemezte a mindennapokat, először a család étrendjét kell átalakítani.

Ételallergia vagy intolerancia esetén a baba étrendjét különösen körültekintően kell kialakítani. Fontos, hogy minél több alapanyagot megismerjen, ezért érdemes beilleszteni a menübe azokat is, amelyeket a család tagjai nem kedvelnek. A WHO ajánlásai szerint 2 éves korig kerülni kell a hozzáadott cukrot, és legalább 1 éves korig minimalizálni a sóbevitelt. A szilárd ételek célja nem a mennyiségi étkezés, hanem az ízekkel, állagokkal való ismerkedés, hiszen 1 éves korig az anyatej vagy tápszer marad a fő táplálék.
A baba megérett a BLW-re, ha:
= már kellően fejlettek a pszichomotoros képességei, és nem fullad meg az ételtől
= ölbe ültetve is stabilan tudja tartani a fejét és a nyakát, hason fekvésből tenyértámaszra tudja tolni magát
= kéz-szem-száj koordinációja megfelelően működik
= magától érdeklődést mutat az étel iránt
= eltűnt a nyelvkilökő reflex, ez jellemzően 4-6 hónapos korban bekövetkezik

Ekkor még elképzelhető, hogy a baba nem tud aktívan egyedül ülni.
Ha egy évtizeddel ezelőtt kérdeztünk volna szülőket, valószínűleg egyöntetűen a kanalas etetést javasolták volna szilárd ételek vagy pürék bevezetésére. Napjaink toplistás helyét azonban a BLW vívta ki magának népszerűségével. 

A módszer magja, hogy a baba irányít a saját igényei szerint: ő választja ki az ételt és a mennyiséget ahelyett, hogy előre elkészített pépet kapna. Ez persze okozhat kaotikus jeleneteket, de megfelelő határok mellett hasznos és szórakoztató módja lehet az étrend bővítésének.

A BLW 5 alapelve

A BLW alapjat tekintve emlékeztethet akár a Montessori-módszerre is, de a gyermek önállóságára és tapasztalati tanulására helyezett hangsúly mellett egyéb fontos tényezőket is magában foglal.
👶 Döntési önállóság
A gyerekek maguk dönthetik el, mit, mennyit és meddig akarnak enni. Ez azt jelenti, hogy ha a gyerek visszautasítja az étel nagy részét, nem erőlteted rá kanálla a maradékot, amíg be nem fejezi.

🎨 Változatos választék
Többféle étel kínálata különböző textúrákat, színeket és formákat jelent, amit a gyermek étkezés közben megtapasztalhat.

🖐️ Szenzoros élmények
A babák nemcsak ízlelés és szaglás, hanem tapintás révén ismerkednek az étellel. A BLW-vel ez az érzékszerv is nagyobb teret kap.
Ne játssz az étellel!"
Bár valószínűleg te is legalább ezerszer hallottad már a szüleidtől ezt a mondatot, egy 2017-es kutatás szerint ennek épp az ellenkezője lenne a helyes. Pontosan az étellel való játék az, ami ösztönzi a gyerekeket az ízek kipróbálására, és segít leküzdeni a számukra ismeretlen ételektől való félelmet. Emellett a különböző alapanyagok fokozatos és rendszeres bemutatása csökkenti a gyerekek étellel kapcsolatos érzékszervi kényelmetlenségét is.
👪 Közös étkezések
A baba a család egyenrangú tagjaként van kezelve és az asztalnál eszik. Kutatások szerint, ha a gyermek látja az őt gondozó felnőtteket jó ízűen, élvezettel enni, akkor kevésbé lesz válogatós.

🗣️ Kommunikáció
Idősebb gyerekeknél egyszerűbb kideríteni, miért nem kedvelnek bizonyos ételeket (pl. állag, illat), hiszen általában meg tudják már fogalmazni érzéseiket a saját fejlődési szintükön. Kisebbeknél ezt a kommunikációs gátak miatt leginkább nonverbálisan figyelheted meg.

Talán a legfontosabb, hogy következetes legyél azokban a dolgokban, amelyeket elhatározol. Alkalmazd ugyanazokat az elveket rendszeresen, és ne mondj ellent magadnak azzal, hogy egyik nap kanállal eteted a gyermeked, másik nap pedig hagyod, hogy önállóan egyen, attól függően, mennyire van kedved, türelmed hozzá. Kombinálhatod a két módszert, de mindenképp igyekezz kialakítani egy kiszámítható rendszert.

Ugyanez vonatkozik arra az esetre is, ha másra bízod a gyermeked felügyeletét és ki kell hagynod az etetést. Ez különösen kényes téma lehet a szüleiddel, vagy a párod szüleivel, akik esetleg teljesen más módon szokták meg az etetést annak idején. Hangsúlyozd a saját családi rendszered fontosságát és próbáld meg megfelelően kijelölni a határokat. Ha ez nehezen megy, akkor megpróbálhatsz ideális bébiszittert keresni. 

Hogyan működik a BLW a gyakorlatban?

A kezdetekben a gyerekek általában ezt az étkezési módszert játékként fogják fel. Teljesen normális (sőt, valószínű), hogy nem sokat esznek. Ez rendben van, része a folyamatnak, valójában részben a cél is.

Az anyatejnek a fő táplálékforrásnak kell maradnia, az egyéb ételek csak kiegészítésként szolgálnak. Ezért ajánlott, hogy először mindig tejjel, vagy tápszerrel tápláljuk a babát, és csak később, egy-két óra múlva kínáljunk neki szilárd ételt.
Őri-Szennai Dóra
Dietetikus, önkéntes szoptatási segítő, a dietetikusod.hu szakértője
A BLW elkezdésének feltételei között a baba fejlettsége a legfontosabb szempont. Alapfeltétel a stabil törzstartás vagy önálló ülés, mivel csak függőleges testhelyzetben kínálható biztonságosan étel. További érettségi jelek a nyelvkilökő reflex eltűnése, az étel iránti érdeklődés, valamint az, hogy a baba képes tárgyakat megfogni és a szájához emelni. Érdemes a babát már korán az étkezésekbe bevonni, hogy ismerkedjen a színekkel, illatokkal, és megfigyelje a család étkezési szokásait. Amíg az önálló ülés nem biztosított, a babát ölbe ültetve kínáljuk. A kezdetekben az evés inkább játék, ezért teljesen normális, ha a baba alig eszik, hiszen 1 éves korig az anyatej vagy tápszer marad a fő táplálékforrás.
Idővel a gyerekek majd eljutnak oda, hogy bevegyék a szájukba a táplálékot, és le is nyeljék azt. Eleinte azonban általában csak megnyalják, megforgatják, majd nemes egyszerűséggel kiköpik.

Mi van akkor, ha a gyermek nem szereti valamelyik hozzávalót, vagy esetleg anélkül utasítja el, hogy megkóstolta volna? A legfontosabb, hogy lassan és fokozatosan haladj. Az újdonságból először csak egy kis darabot kínálj, és egészítsd ki olyasmivel, amit már biztosan szeret. Próbáld felderíteni, mi okozza az ellenszenvet: lehet, hogy két különböző hozzávaló egyidejű alkalmazása, a szín, vagy épp a nem kívánatos állag az oka.
Őri-Szennai Dóra
Dietetikus, önkéntes szoptatási segítő, a dietetikusod.hu szakértője
A válaszkész hozzátáplálás lényege, hogy a baba jelzéseit figyelve, az ő tempójában haladunk, tiszteletben tartva, hogy mikor, mit és mennyit szeretne enni. Fontos, hogy stresszmentes, harmonikus étkezések során ismerkedjen az ételekkel, miközben fokozatosan bevonódik a család étkezési szokásaiba.
Bébicsősz.hu tipp
A válogatós gyerekek esetében a legjobb, amit a szülők tehetnek, hogy dicsérik az érzékszervi játékokat. Néhány ötlet arra, hogyan engedheted, hogy gyermeked az étellel játsszon, anélkül, hogy az étkezés lenne ezzel a cél.

  • Uzsonnás zsák. Ha el akarjuk kerülni a rendetlenséget, próbáljuk az ételt visszazárható zacskóba tenni. Megtöltheted vízzel és kukoricával, amit élmény lesz tapogatni!
  • 🎨 Ujjfestés. A folyékony ételekkel való rajzolás segít csökkenteni az ismeretlen állaggal szembeni ellenállást.
  • 📦 Rizses doboz. Hagyd, hogy a gyerekek markolják a szemeket, visszaöntsék a dobozba, vagy összehasonlítsák a száraz és főtt formájukat. Ezt bármilyen más körettel meg tudjuk tenni.
  • 🍽️ Játék konyha. Az étellel való képzeletbeli játék is hozzájárul a kölcsönös megértéshez: legyen szó a gyermek vagy a szülők étkezési szokásairól. És még a fantáziát és a kreativitást is fejleszti.

Meal prep: a siker kulcsa az előkészületekben rejlik

Azt már megtudtad, hogyan érdemes belevágni az etetésbe, de van egy elengedhetetlen lépés mindezek előtt, amit lehet elspórolni: a megfelelő alapanyagok és ételek előkészítése, vagyis a meal prep. 
  • Puha alapanyagokkal kezdj. Az állag legyen olyan puha, hogy ujjunkkal összenyomható legyen. Tehát a nyers répát vagy almát inkább főzd vagy párold első körben.
  • Vágd az ételt könnyen megfogható darabokra. Vágd maximum 2 baba hüvelykujj méretű csíkokra az ételt, hogy problémamentesen magához tudja venni azt. 8-10 hónap kor körül már kisebb kockákkal is próbálkozhatsz, amikor megy neki a csippentő fogás.
  • Ne vidd túlzásba a sózást. A korai erőteljes sózás megalapozhatja a sós ételek iránti vágyat. A javasolt mennyiség max 1g/nap 1 éves kor alatt, de zöldfűszereket nyugodtan használhatsz, illetve a csípős fűszereken kívül próbálkozhatsz pirospaprikával, őrölt köménnyel, fahéjjal, vaníliával is.
  • Távolítsd el a magokat, csontokat. Még a kis, kerek összetevőket is vágd fel, hiszen az olyan bogyós gyümölcsök, mint az áfonya, szőlő vagy paradicsom, a legnagyobb fulladásveszélyt jelentik.
  • Válaszd az egyszerűséget. Egy étkezéshez kezdj 2-3 étellel, majd fokozatosan cseréld őket újakra.
Bébicsősz.hu tipp
A gyerek fejlődésének nyomon követésére a legegyszerűbb eszköz egy táplálkozási napló. Jegyezdfel, mit szeretett, mi keltette fel az érdeklődését, mit evett meg, vagy mit utasított el. Egy táplálkozási szakértő is értékelni tudja ezt az adatot, ha úgy döntenél, hogy hozzá fordulsz tanácsokért.
Milyen alapanyagok ajánlottak?

  • 🍓 Gyümölcsök: Szeletelt banán, áfonya, avokádó, eper, párolt hámozott alma. Csak figyelj, hogy még az áfonya sem ajánlott egészben a fulladásveszély miatt. A szemet összenyomva vagy félbe vágva kínáld.
  • 🥦 Zöldségek: Párolt répa, sütőtök, édesburgonya, cukkini, brokkoli. 
  • 🐟 Fehérjék: Kemény tojás, szálakra szedett csirke vagy marhahús, könnyen emészthető hüvelyesek, hal, tofu, alacsony fehérje- és sótartalmú tejtermékek.
  • 🥣 Szénhidrátok: Gabonakása, főtt rizs, kenyér, penne, fusilli tészta. 
Őri-Szennai Dóra
Dietetikus, önkéntes szoptatási segítő, a dietetikusod.hu szakértője
6 hónapos kortól a babának puha, könnyen szétnyomható ételeket (finger food) kínáljunk, amelyek könnyen megfoghatók és a szájhoz koordinálhatók. A pürés ételeket is élvezhetik, de ezeket önállóan kanalazva fogyasszák. 9 hónaposan a csippentő fogás kialakulásával kisebb falatok is adhatók, 12 hónapos korra pedig az evőeszköz használat gyakorlása a cél. Kerüljük a fulladásveszélyes ételeket (pl. kemény, kerek alapanyagok), a hozzáadott cukrot, mézet, nyers vagy nem pasztörizált ételeket, valamint nagy mennyiségű teljes kiőrlésű gabonát.

BLW vagy kanalas etetés: előnyök és hátrányok

Ha a módszerrel kapcsolatban hezitálnál, segíthet mérlegelni és összevetni az előnyeit a hagyományos kanalas etetéssel szemben.
  • A rágás és nyelés fejlődése: A kanalas etetés elsősorban a nyelést tanítja meg a gyerekeknek, amit természetes reflexeiknek köszönhetően már alapvetően tudnak. Ezzel szemben a BLW a rágási képességet fejleszti, még fogak nélkül is, erősítve az állkapcsot és a nyelvet.
  • Finommotoros készségek javulása: Az olyan apró tevékenységek, mint például az étel kézbevétele, jelentősen hozzájárulnak a finommotoros készségek fejlődéséhez. Ez különösen szembetűnő egy olyan gyerekhez képest, aki csak passzívan ül, miközben a szülő eteti.
  • Nagyobb önállóság: A BLW során a szülők nem erőltetik az ételt a gyerekre, hanem a gyermek maga döntheti el, mikor elég neki. Ez erősíti az önállóságát és a saját testének jelzéseire való figyelést.
  • Ízlés preferenciák: A BLW lehetőséget ad arra, hogy megismerjük, mit szeretnek a gyerekek, mit nem, és az emögött húzódó okokat. 
  • Allergia megelőzése: A korai életkorban történő találkozás bizonyos allergénekkel (6 leggyakoribb ezek közül: a glutén, tejfehérje, szója, tojás, földimogyoró, tengeri halak, rákfélék) összefüggésbe hozható az allergiák későbbi csökkent kockázatával. Sok kiegészítő étel és snack nem tartalmaz ilyen allergéneket, így ezek tudatos bevezetése különösen fontos lehet.

A BLW körüli legnagyobb aggályok és félelmek

Bár az utóbbi évek kutatásai alátámasztják ennek a módszernek is a hatékonyságát, nem minden szülő bízik benne maradéktalanul. Összegyűjtöttük a leggyakrabban felmerülő kérdéseket és aggályokat.
Őri-Szennai Dóra
Dietetikus, önkéntes szoptatási segítő, a dietetikusod.hu szakértője
A BLW-vel kapcsolatos félelmek gyakran félreértésekből erednek. Az anyatej vagy tápszer 1 éves korig a fő táplálékforrás, így a hozzátáplálás nem okoz energia- vagy vashiányt, de a vasban gazdag ételek bevezetése ajánlott. A fulladásveszély megfelelő ételek és biztonságos pozíció biztosításával nem nagyobb, mint más irányzatoknál. Az étvágy hullámzása természetes, fejlődési szakaszok és külső tényezők befolyásolják. Az allergének korai, fokozatos bevezetése pedig csökkenti az allergiák kockázatát.
🛑 Fulladásveszély
A BLW leggyakrabban említett hátránya a nagyobb darabok lenyelése miatti fulladás kockázata. Ez megfelelő alapanyag-előkészítéssel csökkenthető. Egyes kutatások szerint a kockázat nem magasabb, mint a kanalas etetés esetében.

  • Megoldás: Kerüld az olyan ételeket, mint a dió, szőlő, cseresznye, egész paradicsom vagy ropogós zöldségek és gyümölcsök. Tartsd kontroll alatt a helyzetet! Mindig felügyeld a gyermekedet, és hagyd, hogy függőleges ülőhelyzetben egyen.
🛑 Az alultápláltságtól való félelem
Ha a baba nem úgy eszik, ahogy elképzelted, könnyű megijedni, és kísértést érezhetsz arra, hogy erőltessétek az evést. Különösen az elegendő vas bevitele okozhat nehézséget a BLW kezdetén.

  • Megoldás: Ha az ajánlott 6 hónapos korban kezded, nyugodtan hagyhatod, hogy a baba játsszon az étellel, anélkül hogy alultápláltságtól kellene tartanod. Ebben a korban a csecsemők tápanyagszükségletének nagy részét még az anyatej fedezi. Fokozatosan vezess be vasban, vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag ételeket az étrendjükbe. Ha a baba elutasítja az általad választott tápanyagforrást, keress megfelelő alternatívákat.
🛑 Rendetlenség
A BLW egyik nyilvánvaló hátránya az étellel való játék után maradó káosztól és rendetlenségtől való félelem.

  • Megoldás: A válogatósság kockázatához képest az étkezés utáni takarítás egy apró és könnyen orvosolható probléma. Ráadásul segítséget is kérhetsz a tisztán tartáshoz, akár egy bébiszitter személyében, aki felügyeli a gyermekedet, esetleg segíthet az olyan takarítási teendőkben, amikre eddig nem jutott időd, például a makacsabb foltok eltávolításában.

Hogyan navigálj jól a hozzátáplálás útvesztőjében?

A szilárd ételekre való átállás nemcsak a babádnak, hanem neked is kihívás. Ne légy túl szigorú magaddal! Teljesen természetes, ha kétségbeesést vagy dühöt érzel, amikor a baba nem akar enni, vagy csak játszik az étellel. A hozzátáplálás során felmerülő problémáknak sokféle oka és megoldása lehet, ezért ne habozz szakemberhez fordulni, ha szükséged van segítségre.