InspirációKorrepetálásIskolára való felkészítes

Iskolára való felkészítés: Évkezdő lista, szervezési tippek és támogatás

  2024. november 25.,    6 perc olvasás,
A szervezés és tervezés elengedhetetlen az iskolába való könnyű visszatéréshez és az új év sikeres kezdéséhez. Enélkül az iskolakezdés kaotikussá válhat.
Ezért készítettünk egy útmutatót, amely hatékony gyakorlati tanácsokkal látja el a szülőket, hogyan készítsék fel gyereküket stressz és feszültség nélkül az iskolára. Szó lesz a rutinteremtésről, a tanszerek rendezéséről, és arról, hogyan segíthetünk a gyereknek érzelmileg felkészülni az új kihívásokra.

Kezdjük tehát sorban!

Szerezze be az iskolaszereket

Még azok a gyerekek is szívesen vásárolnak új dolgokat, akik nem a legnagyobb iskolarajongók. Így általában nem nehéz rávenni a gyereket a vásárlásra, irány az évkezdő szett beszerzése. Az első dolog a listán természetesen az iskolaszerek. Kezdje az alapokkal, és adjon hozzá bármit később.
Ha uzsonnás dobozokról van szó, érdemes olyan dobozokat választani, amelyekben folyékony (pl. joghurt) és szilárd ételeket (pl. gyümölcs) is tárolhat.

Találja meg a tanórán kívüli tevékenységeket

A gyerek különféle tanórán kívüli tevékenységekbe való bevonása nemcsak érdeklődési körének, készségeinek fejlődését ösztönzi, hanem elősegíti az iskolai munka, a hobbi és a szabadidő kiegyensúlyozott beosztását is. 
Miután a gyerek hatéves korára elsajátította a különböző mozgásformákat és megalapozta a sportolás iránti érdeklődését, eljön az idő, hogy az általános iskolába lépés előtt kiválasszuk, melyik sportkörben fog részt venni.

Ajánlott olyan sportokat választani, amelyekben a gyerek a képességeitől függetlenül is jól érezheti magát. Fontos, hogy ne érezze magát hátrányban. Ha lassabb, gyengébb, alacsonyabb vagy ügyetlenebb a társainál, akkor elveszítheti az érdeklődését a sport iránt. Az olyan alapvető sportok, mint a torna, úszás, atlétika, harcművészetek, futball vagy tenisz, ideálisak kezdésnek. – Mario Škegro, az Index.hr kineziológia mestere.
A tanórán kívüli tevékenységeket a tanév kezdete előtt keresse, ne akkor, amikor az év már elkezdődött.

Ha előre megtervezi ezeket a tevékenységeket, akkor olyan minőségi programokat és ütemterveket állíthat össze, amelyek illeszkednek család dinamikájához.

Alakítson ki rutinokat

A rutinok kialakítása megkönnyíti gyereke számára az új iskolai menetrendhez való alkalmazkodást, és hozzájárulhat a jobb mentális és fizikai egészséghez. Rutin, rend és időbeosztás nélkül mind a gyerek, mind Ön, mint szülő, stressz alatt lesz. 🤯

Alvási rutin 💤

A legfontosabb dolog, amivel kezdeni kell, az alvási rutin kialakítása, hogy a gyerekének elegendő alvást biztosítson az optimális működéshez az iskolai nap folyamán.

Mindezt hirtelen érvénybe léptetett szabályok és változások nélkül. A gyerek szervezete hozzászokik a hosszabb alváshoz a nyáron. Ezért az iskolakezdés előtti hetekben fokozatosan tolja el a lefekvés idejét, hogy gyereke teste és lelke könnyen alkalmazkodjon az új időbeosztáshoz.

Állítson be következetes ébresztési időt is a stabil rutin fenntartása érdekében. A rendszeres, ugyanabban az időben történő ébredés segít stabilizálni a gyerek belső biológiai óráját, ami javíthatja az alvás minőségét és az energiaszintet.

Mit mondanak a szakértők?
Néhány tipp a Naturland-től a gyerekek alvási rutinjának kialakításához:

  • Biztosítson sötét, jól szellőző és csendes helyiséget olyan zavaró tényezők, mint a készülékek világítása nélkül.
  • A gyerek lefekvés előtt legalább két órával már kerülje a képernyőt.
  • Lefekvés előtt egy órával csökkentse az tevékenységeket, hogy segítse a gyerek ellazulását – olvasson könyvet vagy hallgasson pihentető zenét.
  • Az ágyat csak alvásra használja (ne játékra).
  • Gyereke minden nap ugyanabban az időben feküdjön le és keljen fel, beleértve a hétvégéket is.
  • Kerülje az erőteljes fizikai aktivitást vagy a forró fürdőt közvetlenül lefekvés előtt.
  • Pihenés előtt a gyereke ihat meleg tejet, napközben pedig elegendő vizet kell innia.

Reggeli ☀️ és esti 🌙 rutinok

A gyerekek gyakran rosszkedvűek reggel, és már a puszta gondolat is, hogy iskolába menjenek, sokakat még morcosabbá teszi őket. 

Ezért is fontos, hogy a reggel ne legyen megterhelő, ne rohanjon, kiabáljon, ne rohangáljon az egész család a házban, mert ez feszültséget kelt a gyerekben. Bár néha nehéz, mert mindannyiunknak vannak kötelezettségei, igyekezzünk nyugodttá és széppé tenni a reggelt. Íme néhány dolog, amit beilleszthet a reggeli rutinba:

  • Állítsa be az ébresztőt minden reggel ugyanarra az időpontra, és mindig időben keljen fel.
  • Készítse elő a reggelit előre.
  • Szánjon néhány percet a menetrend és az iskolatáska ellenőrzésére, és ellenőrizze, hogy minden szükséges dolog meg van-e.
  • Beszéljenek röviden a gyerek napi terveiről és arról, hogy mit fog csinálni az iskola után.
 Az volt a szokás, hogy Betti reggel felöltözik, fogat mos és iskolába megy. De aztán észrevettem, hogy Betti szó szerint utálni kezdte az iskolát, és reggelente mindig kitalált valami kifogást, hogy ne kelljen mennie. Először persze azt hittem, hogy valaki zaklatja. De az ok igazából az volt, idézem, hogy "utálta a reggeli műszakokat". 🤪

Az iskolában nem volt gondunk a délutáni műszakkal. Aztán elhatároztam, hogy korábban kelünk majd, én is iszom egy kávét, ő Nesquik-et, és suli előtt lógunk kicsit. Reggel azzal ébresztem, hogy "kész a kávéd", ő ezt pedig mókásnak találja, és reggel boldogan ébred. Egyébként 10 éves. 🙂 – O. Ildi egy szülői Facebook csoportból 🤰❤
És akkor egy viharos nap után eljön néhány apró esti rutinos feladat ideje:

  • Készítse elő a ruháit holnapra, és pakolja össze minden holmiját az iskolába.
  • Tévézés helyett olvassanak együtt egy könyvet.
  • Beszéljenek az aznap történt eseményekről, és az ezekkel kapcsolatos érzésekről.
  • Igyanak együtt egy csésze meleg tejet vagy kakaót.
Megjegyzés
Ha a gyerekének szisztematikus vizsgálaton kell átesnie, vagy új védőoltásokat kell kapnia a tanév kezdete előtt, időben intézze el az orvos látogatását.

A tanulás és a házifeladat-írás rutinja 📚

Ha egy gyerek nem alakítja ki a tanulási és iskolai feladatok elvégzésének rutinját, nagy a valószínűsége annak, hogy stresszes lesz, és mindig úgy érzi majd, hogy „versenyt fut az idővel”. Ez végül a sok leckének és házi feladatnak a felhalmozódásához vezet, amelyeket a lehető legrövidebb idő alatt kell elvégezni, ami természetesen lehetetlen küldetés.

Így segíthet a gyerekének a hatékony rutin kialakításában:

  • Biztosítson jó világítást és kényelmes, csendes munkaterületet a gyerekszobában, hogy gyereke koncentráltan tudjon tanulni. Ha pedig szüksége van egy kis motivációra, nézze meg, hogyan rendezett Monica tanulósarkot az iskolás lányának (a teljes videó Monica profiljában található).
  • Naptár segítségével határozza meg a gyerekkel közösen a házi feladat elvégzésének idejét minden nap. 
  • Ösztönözze a gyereket reális célok kitűzésére – például ma megtanul három oldalt, vagy megcsinál öt feladatot. 🎯
  • A foglalkozások között rövid szüneteket érdemes bevezetni, hogy a gyerek pihenhessen és felfrissülhessen. Például minden 30-45 perc tanulás után tartson egy rövid, 5-10 perces szünetet.
  • Legyen ott, ha segítségre van szüksége vagy támogatásra, de engedje meg, hogy a gyereke lehetőség szerint önállóan oldja meg a feladatokat. Rendszeresen ellenőrizze előrehaladását, és ha olyan tantárgyak, mint a matematika és az angol különösen fájnak, fontolja meg a korrepetálást.

Legyen érzelmi támasz

Bár néhány gyerek nagyon várja az iskolát és a barátokat, mégis néhányuk számára ez nagy probléma, stressz és kényelmetlenség. Ezért fontos, hogy ne csak anyagi dolgokkal, hanem megértéssel és pozitív érzelmekkel is felvértezzük őket. ♥️

A következőképpen teheti meg:

  • Beszéljen az elvárásokról és aggodalmakról. Kezdeményezzen beszélgetést gyerekével arról, hogy mit vár az új tanévtől, és milyen félelmei vannak, mitől tart. Ne bagatellizálja a problémáinak jelentőségét.
  • Ahelyett, hogy feltételezné, mit érez a gyerek, tegyen fel világos kérdéseket.
  • Építsen bizalmat. Tanítsa meg gyerekét, hogy bízzon Önben szülőként. Tudassa vele, hogy az Ön támogatása és megértése mindig ott lesz a számára, függetlenül attól, hogy mi történik az iskolában.
  • Tanítsa meg gyerekének, hogyan kezelje a szorongást vagy stresszt, amelyet az iskolai új helyzetek miatt érezhet. Ez magában foglalhatja a légzési technikákat, a magukban való számolást, vagy egyszerűen csak Önnel vagy a tanárral való beszélgetést.
  • Minden iskolai nap után beszéljen mindenről, ami történt. Ne így kérdezze: "Mi volt az iskolában?" mert azt a választ kapja majd, hogy "Semmi". Ösztönözze a gyereket, hogy nyíljon meg a következő kérdésekkel: „Mit csináltál ma a művészeti órán?”.

Végül, ne feledje, hogy a gyerekeknek időre van szükségük az iskolán kívüli társasági életre is. Legyen szó barátokkal való lógásról, mozizásról vagy olyan tevékenységekről, amelyeket szeretnek, ezek a pillanatok rendkívül fontos szerepet játszanak életük egészséges egyensúlyának megőrzésében. 

Mert ha egy gyerek boldog és elégedett, a motiváció is megnő. Ha pedig nő a motiváció, nagyobb a valószínűsége annak, hogy a gyerek sikeres lesz az iskolában. 

Végül, de nem utolsó sorban ne felejtse el megjutalmazni a sikerekért, és ne büntesse a kudarcokért. Ehelyett közösen vagy egy szakértő segítségével dolgozzon a problémás témákon.

📢 Ön és a családja hogyan szokta indítani az iskolai tanévet? 👀 Akkora a kavarodás, mint Kevin McCallister családjában a Resszkessetek betörőkben, vagy azért kezelhető a tanévkezdés? Ossza meg velünk kommentben Facebookon vagy Instagramon.

Boldog iskolakezdést, kedves szülők és gyerekek! 🥳